Medhouse banner

„Un copil de 3 ani a asistat la crimă. Cine răspunde?” – protest în fața Guvernului

Date:

Protest în fața Guvernului: „Cerem incriminarea femicidului!”

Marți, 3 iunie, de la ora 18.00, organizațiile Centrul FILIA și CPE – Centrul Parteneriat pentru Egalitate cheamă cetățenii la un protest în fața Guvernului României, după ce o tânără însărcinată a fost ucisă cu mai multe focuri de armă în București, de către un fost iubit.

Protestul poarta numele de: „Niciuna înfrântă. Niciuna uitată. Niciuna mai puțin. Luptăm până când toate femeile și fetele sunt în siguranță”.

„Un bărbat împușcă mortal o femeie însărcinată aflată de mână cu fiica ei de trei ani. Bărbatul era agresorul ei din copilărie, o abuza încă de când avea 14 ani. După ani de abuz sexual, fizic și psihic, mai multe ordine de protecție și plângeri la poliție pentru amenințare, agresorul a omorât-o în plină stradă, în fața mai multor copii.

Este al 25-lea caz de femicid din ultimele cinci luni. În fiecare an în România zeci de femei sunt omorâte doar pentru că sunt femei. Violența împotriva femeilor e insuficient sancționată, tolerată de cei care ar trebui să ne protejeze și transformată apoi în context de blamare a victimei.

Le credem pe femeile care sunt victime ale violenței. Ne-am săturat să trăim în cultura ‘’toleranței‘‘ asupra violenței atunci când este îndreptată împotriva femeilor care vin din medii sărace, rome sau au experiențe care nu le fac ‘’demne’’ în ochii opiniei publice de a fi protejate. Acest dublu standard arată că noi femeile trebuie să fim respectabile și victimele perfecte pentru a fi crezute”, se arată într-un comunicatul de presă.

Care sunt revendicările acestora:

  • Cerem incriminarea femicidului ca infracțiune distinctă, și recunoașterea caracterului de ură bazată pe gen.
  • Cerem ca legile să fie aplicate, indiferent de forma pe care o ia violența.
  • Cerem ca evaluarea riscului să devină obligatorie în toate cazurile de violență domestică, atât la nivelul parchetelor, cât și al instanțelor.
  • Cerem finanțarea reală și adecvată a serviciilor pentru victime și agresori.
  • Cerem formarea continuă și obligatorie a polițiștilor, procurorilor, judecătorilor, profesioniștilor din sănătate și a asistenților sociali în domeniul violenței de gen.
  • Cerem date centralizate și transparente despre femicide și toate formele de violență de gen.
  • Cerem asigurarea investigării și soluționării cauzelor privind violența de gen într-un termen rezonabil.
  • Cerem ca supraviețuitoarele violenței de gen să poată să înregistreze plângere penală împotriva agresorilor fără limită de timp.
  • Cerem mecanisme reale de prevenție, prin educație și sensibilizare: noțiunile privind consimțământul, relațiile sănătoase și egalitatea de gen trebuie predate în școli.
  • Cerem consultarea și includerea sistematică a organizațiilor feministe și a experților independenți în toate politicile legate de violența de gen.
  • Fiecare femeie ucisă este dovada unui sistem care a eșuat. Iar acest eșec este criminal

Sursa foto: facebook/Centrul Filia

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare