Medhouse banner

Universitatea „Ovidius” din Constanța: Inițiativă locală pentru implementarea măsurilor de adaptare la schimbări climatice

Date:

Universitatea „Ovidius” din Constanța (UOC) organizează joi, 14 decembrie 2023, evenimentul de lansare a primei inițiative locale pentru implementarea măsurilor de adaptare la schimbări climatice, organizată în cadrul proiectului DTEClimate – Act4D-Eutrophication.

Evenimentul va avea loc de la ora 10:00, în Sala Umberto Eco din Campusul universitar – Corp A (Aleea Universității, nr.1).

Inițiativa face parte din planul de activități ale proiectului DTEClimate – Act4D-Eutrophication, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență al României (Apel: PNRR-III-C9-2022 – I5. Înființarea și operaționalizarea Centrelor de Competență), ce are ca scop constituirea și funcționalizarea Centrului Național de Competență pentru Adaptarea la Schimbări Climatice.

„În mod concret, în cadrul Proiectului Act4D-Eutrophication, coordonat de Universitatea Ovidius din Constanța, se vor dezvolta procedurile pentru identificarea de probleme, analiza fundamentului științific, colaborarea cu autoritățile locale și comunitățile socio-economice, în vederea conceperii soluțiilor inovative de adaptare la schimbările climatice și implementarea de măsuri care să conducă la consolidarea rezilienței comunităților la aceste fenomene. În perioada 2024-2025 activitățile se vor concentra pe Lacul Siutghiol, iar ulterior procedurile vor fi replicate și extinse pentru zona costieră a Mării Negre și lacurile de apă dulce din întreaga țară.”, precizează prof. univ. dr. ing. Eden Mamut, directorul proiectului.

La eveniment vor participa reprezentanți ai Consiliului Județean Constanța, Primăriei Municipiului Constanța, Primăriei Orașului Năvodari, Primăriei Orașului Ovidiu și Primăriei Comunei Lumina. Alături de aceștia se vor afla și partenerii UOC din cadrul proiectului Act4D-Eutrophication: Universitatea Politehnica din București (UPB), Agenția Spațială Română (ROSA), Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP), Universitatea de Ştiinţele Vieţii „Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi (USV Iași), Eau de Web SRLși Europlastic SRL.

Sursă foto: Unsplash.com

spot_img
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului, instituției care a transmis informarea ori persoanelor (fizice/juridice) care au contribuit la realizarea lui, prin acordarea de informații, declarații, documente justificative etc.

Din acest motiv, publicația Stirilemedia.ro nu își asumă răspunderea pentru informațiile și detaliile publicate de autori, cu atât mai mult a celor ce au mențiunea DIN SURSE. Acestea reprezintă informații furnizate de terțe persoane, incluisv sub protecția anonimatului (la solicitarea lor).

Conținutul website-ului este destinat exclusiv informării publice și conține informații care nu sunt denaturate, cu excepția articolelor de tip pamflet în care se face această precizare. Copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website (în limita a 500 de caractere, fără a cita sursa) este interzisă. Atenție! La articolele DIN SURSE, pentru exploatarea conținutului este obligatorie citarea sursei de 3 ori pe parcursul scrierii, cu link către publicația ȘtirileMedia.

Vă rugăm să aveți în vedere faptul că toate comentariile la articole sunt moderate, pentru a evita injuriile, calomniile, informațiile false, motiv pentru care vă încurajăm să comentați folosind un limbaj decent, evitând atacuri la persoană și informații false.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Distribuie postarea:

Abonează-te

Cele mai citite

Articole similare

VIDEO. Dulcele care te duce în vacanță: baclavaua turcească și farmecul din Antalya

Baclavaua turcească, acel dulce tradițional care transformă vacanța într-o...

Mită refuzată la frontieră. I-a dat polițiștului 50 de euro pentru a trece vama cu un câine

Un polițist de frontieră a refuzat mita oferită pentru...

Poliomielita, o boală fără tratament, dar care poate fi prevenită prin vaccinare

Tot ce trebuie să știi despre poliomielită și prevenirea...