O analiză recentă a Direcției de Sănătate Publică (DSP) Buzău, bazată pe evaluarea stării de sănătate a peste 15.000 de elevi și preșcolari, a dezvăluit că viciile de refracție, obezitatea și bolile neuropsihice domină lista principalelor afecțiuni care afectează copiii și tinerii.
Această evaluare a stării de sănătate a fost realizată în anul școlar 2022-2023 și va continua și în anul următor. În cadrul Programului Național de Monitorizare a Factorilor Determinanți din Mediul de Viață și Muncă, Protejarea Sănătății Copiilor și Tinerilor, DSP Buzău a efectuat o serie de controale medicale pentru a evalua starea generală de sănătate a preșcolarilor și elevilor din clasele a I-a, IV-a, VIII-a, XII-a.
Aceste controale au avut ca scop identificarea bolilor cronice la copii și implementarea măsurilor terapeutice necesare.
În total, au fost examinați 15.319 preșcolari și școlari de către medicii școlari în mediul urban și de medicii de familie în mediul rural.
Analiza a arătat că obezitatea este cea mai frecventă afecțiune întâlnită la preșcolari. Alte afecțiuni comune depistate în urma acestei evaluări includ viciile de refracție, bolile neuropsihice și deformările coloanei vertebrale.
În plus, studiul a relevat că numărul copiilor diagnosticați cu boli cronice crește odată cu vârsta. Viciile de refracție și alte boli ale ochiului ocupă primul loc în topul cauzelor de boală, urmate de obezitatea de cauză neendocrină, bolile neuropsihice, afecțiunile cronice amigdaliene și vegetațiile adenoide, și deformările coloanei vertebrale.
În mediul urban, obezitatea de cauză neendocrină se află în primele trei locuri în topul cauzelor de boală pentru toate grupele de vârstă examinate și este principala cauză de boală la preșcolari. Pe măsură ce copiii cresc, numărul celor diagnosticați cu vicii de refracție și deformări ale coloanei vertebrale crește. Bolile cronice identificate subliniază importanța factorilor de mediu și de muncă în sănătatea copiilor.