Vlad Pascu a marcat 20 de ani, pe data de 11 septembrie, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Constanța. În dimineața acelei zile, a avut o conversație cu mama sa, Miruna Pascu, care a încercat să-l consoleze într-un mod destul de neașteptat.
Pentru câteva minute, Vlad și Miruna Pascu au discutat despre incidentul care l-a dus pe Vlad în închisoare, arată ProTV.
Parte din această conversație a fost inclusă în referatul DIICOT, care a condus la cererea procurorilor ca Miruna Pascu să fie arestată preventiv, fiind acuzată de influențarea deciziilor.
Chiar dacă Vlad Pascu a cauzat moartea a două persoane și a rănit altele într-un accident de mașină, mama sa l-a încurajat, spunându-i că a fost doar un accident și că trebuie să accepte situația așa cum este.
În timpul conversației, atât Vlad cât și mama sa, Miruna Pascu, au afirmat că nu le pasă prea mult de ce s-a întâmplat la Vama Veche. Mai mult, Miruna Pascu l-a avertizat pe fiul ei să fie foarte atent la comportamentul său de acum încolo, deoarece face eforturi mari pentru a-l ajuta și nu va putea face acest lucru dacă el va face alte greșeli.
În ciuda gravității faptelor, nici Vlad, nici mama lui nu par să înțeleagă amploarea situației. Miruna Pascu consideră că totul a fost doar „un accident” și că situația trebuie acceptată „ca atare”.
„Mamă, problema este de accident. Accidentul în sine nu ar fi fost până la urmă așa ceva, dar în momentul în care au apărut c********e, toate alea după Instagram și în momentul în care a fost comportamentul ăla al tău dinainte, aberant, cu toate chestiile alea, cum să spun… A fost ca și cum a fost o sfidare. Înțelegi? Plus că au făcut ăștia niște legături cu poliția, cu telefoane, că nu știu cine, că te-au ocrotit, că nu te-au oprit, că …nu știu ce s-a întâmplat. (…) Ăsta este un accident care nu știu, te-a pus pe tine în fața unui fapt împlinit cumva. Ca să-ți dai seama unde ajungi. Că nu te putea opri nimeni din cursa asta dementă pe care o aveai, înțelegi? Dar, altfel, nu ai ce căuta acolo. Nu ești… și ți-am zis, e un accident, o iei ca atare. Nu trebuie s-o iei nici… se întâmplă lucruri… mda… asta e”, i-a spus Miruna Pascu fiului ei, aflat în detenție.
Înainte de accident, Vlad Pascu a fost reținut de poliție și dus la sediul Poliției Vama Veche. Nu mult timp după, a fost eliberat și a mers la o petrecere unde a consumat droguri alături de copiii altor persoane influente din județul Constanța. Aceste informații au fost confirmate de Cosmin Andreica, președintele Sindicatului EUROPOL, la o emisiune TV.